Warning: Undefined array key "_custom_css_f_ele_css_tablet" in /var/www/aktivekvinderhammel.dk/public_html/wp-content/plugins/custom-css-for-elementor/inc/hook-action.php on line 233

Warning: Undefined array key "_custom_css_f_ele_css_mobile" in /var/www/aktivekvinderhammel.dk/public_html/wp-content/plugins/custom-css-for-elementor/inc/hook-action.php on line 234
Tur til makværket og Testcenter Østerild - Aktive kvinder Hammel

Tur til makværket og Testcenter Østerild

Onsdag den 27/9 kl. 7,30 var Aktive Kvinder Hammel på tur til Makværket.

vi var 49 deltagere, men kom lidt sent afsted, da en deltager var forsinket.

Vi kørte først til Kjellerup, for at hente rundstykker, derfra videre til Skive havn, hvor vi fik kaffe og et smurt rundstykke.

Så gik turen videre til Oddense til Makværket, hvor vi blev modtaget af frivillige, som arbejder der, og syr tasker i alle afskygninger samt sofapuder, Det bliver syet af rester fra diverse møbelfabrikker, alt overskuddet går til Børnecancerfonden.  Mange fik købt tasker og puder, som var udstillet i deres showroom. Alle som arbejder der har haft kræft eller udsat for en ulykke, så de ikke kan arbejde hele tiden.

Derfra gik turen over Veggesund til Vestløs Kro, hvor vi fik en 2 retters menu, lækker mad og venligt personale.

Efter middagen kørte vi til Østerild, hvor Testcentret for vindmøller ligger ude i en skov, der tester de alt indenfor støj, hastighed og størrelse på de store vindmøller. Der var udstillet en stor vinge på 62 m. samt et tårn, hvor man kunne komme op og nyde udsigten. Derfra videre forbi Frøstruplejren til Lild strand, hvor vi kunne købe frisk røget fisk. Derfra til Bulbjerg med udsigt og tilbage til Vestløs Kro, hvor vi fik kaffe og lagkage. På vejen hjemad kørte vi forbi Vejlerne, som er Danmarks største videnskabelige reservat.

 Vi var hjemme i Hammel kl. ca. 18,40, lidt forsinket.

En spændende tur med mange oplevelser.

Se andre referater​

  • Referater

Referat fra Turen til Koldinghus 7/5

27 aktive kvinder kørte kl. 8,00 fra Miko Torv, til Ejer Bavnehøj, hvor vi fik kaffe og rundstykker, alle troede vi skulle holde på rastepladsen, men nej vi kørte helt op på toppen, dejligt sted og skøn vejr. Derefter mod Koldinghus, vi kørte mest på landevejen, så der var meget smukt at se på. Ved Koldinghus blev vi modtaget af 2 guider, som førte os rundt, og fortalte meget levende og interessant om Koldinghus`s historie, vi havde lidt tid på egen hånd inden frokost. Der var spændende udstillinger, Flora Danica porcelæn, vævede tæpper. samt udstillingen om kongebørn. Vi fik en lækker frokost i madkælderen, buffet med alle mulige lækkerier, derefter var der igen tid til at studere udstillingerne. Vi kørte hjemad på små veje og endte på Himmelbjerget, hvor vi fik eftermiddagskaffe med kage. En super dejlig tur med mange oplevelser, en dejlig chauffør og skønt vejr.

Referat fra vores Modeshow hos Belfam den 7. og 8. april

Vi var knap 25 hver aften, og mødtes på adressen i Østergade. vi blev budt velkommen af Pia, som ejer butikken, hun fortalte om butikken, som hun havde haft i 25 år. hun havde en medhjælper denne aften, som også gik mannequin, sammen med Lizza og Gerda. Der var et flot arrangement stillet an, med vin en jordbær dessert, samt forskellige kager, som vi kunne nyde imens. Derefter var der Mannequin opvisning, hvor de 3 modeller viste meget forskelligt som bluser, trøjer, jakker og nederdele og bukser i forskellige sammensætninger. Så kunne der handles med 10% denne aften, og efter hvad jeg så, var der mange som købte noget, Aftenen sluttede kl. ca. 20,30. En virkelig dejligt aften, hvor vi fik nye indput til forskellige sammensætninger. En stor tak til Pia for en dejlig aften

Referat fra Fællessangsforedrag 9/3

Vi var 58 deltagere til vores Fællessangsforedrag med Ole Jørgensen, prisen kr. 150,- pr. deltager. Der skete dog et lille uheld, da Ole havde glemt det, og kom 45 minutter for sent. men vi sang nogle sange indtil han kom og tog over. Vi sang fra højskolesangbogen, hvor Ole fortalte om sangene med lune og humor. vi fik også omdelt et sanghæfte, som Ole havde lavet til sine sangaftener. Der var alt fra ukendte til kendte sange. med en kaffepause halvvejs fortsatte aftenen til kl. 22.00. Så vi fik trods alt en rigtig hyggelig aften, hvor vi fik stemmebåndene brugt.

Tilmelding

Tilmelding til vores ture er til Rosa Madsen tlf. 20651883 el. Mail rosa.madsen@mail.dk